Focused on promoting soccer and developing players of varied skills at the youth level, while providing administrative support to the leagues, clubs and teams in Rhode Island.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Congratulations to the 2018 Hall of Fame Inductees and Award Winners

(Posted March 4th 2019)

Award Recipient Award Club
Willie Gempp (Hall of Fame Inductee) Barrington Youth Soccer Association
Patricia Stoddard (Joseph Racca Memorial Volunteer of the Year) Barrington Youth Soccer Association
Dennis Matos (Adult Male Volunteer of the Year) Bristol Youth Soccer Association
Antonio  Teixeira (Hall of Fame Inductee) Bristol Youth Soccer Association
Julie Potts (Youth Outstanding Achievement of the Year) Chaiho Youth Soccer Association
Maddie Potts (Hall of Fame Inductee) Chariho Youth Soccer Association
April Seamans (Girls Recreational Player of the Year) Coventry Soccer Association
Corrine Ciummo (Girls ODP Player of the Year) Coventry Soccer Association
Evo Deus  (Girls Competitive Coach of the Year) Coventry Soccer Association
Scott McDermott  (Girls Recreational Coach of the Year) Coventry Soccer Association
Paul Counts (Adult Outstanding Achievement of the Year) Coventry Soccer Association
Howard Faunce  (TOPSoccer Coach of the Year) East Greenwich
Kason Merrill (TOPSoccer Player of the Year) East Greenwich Soccer Association
Grace Birkett  (TOPSoccer Buddy of the Year) East Greenwich Soccer Association
Greg Kaufman  (Club President of the Year) East Greenwich Youth Soccer Association
Natalie Rojas  (Adult Female Volunteer of the Year) Exeter/West Greenwich Youth Soccer Association
Sergio DaCosta  (Boys Competitive Male Coach of the Year) Lincoln Youth Soccer Association
Andrew P. Norwood (Boys Premier Player of the Year) MACH 1
Samantha Packard-Flores (Girls Premier Player of the Year) MACH 1
Lauren Taylor (Registrar of the Year) North Kingstown Youth Soccer
Tom Duff (Hall of Fame Inductee) North Kingstown Youth Soccer
Carter Canfield  (Boys Recreational Player of the Year) Ocean State Soccer Club
Estella Uddin-Alves  (Girls Competitive Player of the Year) Providence United
Matthew Clarke (Boys Competitive Player of the Year) South County Youth Soccer
Barbara LaBossiere (Hall of Fame Inductee) SRI
Nicole Guyon  (Boys Competitive Female Coach of the Year) Warwick Fire Fighters Soccer Club
Cassie Cirella (Youth Outstanding Achievement of the Year) Warwick Fire Fighters Soccer Club
Gianna Cirella (Hall of Fame Inductee) Warwick Fire Fighters Soccer Club
Marlon Monterosso (Boys ODP Player of the Year)  
Jessica Nicolson (Girls ODP Player of the Year)  
Julianna Roa (Female Youth Referee of the Year)  
Esrli Giron (Male Youth Referee of the Year)  
Ben Senra (Male Grade 9 Referee of the Year)  
Cassandra Simpson (Female Grade 9 Referee of the Year)  
Justin Enriquez (Male Referee Rookie of the Year)  
Sophia Hartley (Female Referee Rookie of the Year)  
Susan Francesconi (Female Adult Referee of the Year)  
Omar Roa (Male Adult Referee of the Year)  
Georgia Stinchfield (Jack Breetveld State Cup Female Referee)  
Matthew Gallagher (Jack Breetveld State Cup Male Referee)  
Abigail Flesig (RI Cup Female Referee of the Year)  
Ivan Ruiz (RI Cup Male Referee of the Year)